Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore úrazová chirurgia
Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore úrazová chirurgia
Číslo: 12554/2006 - OZS
Dňa: 24.4.2006
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 45 ods. 1 písm. a) zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 350/2005 Z.z. vydáva túto koncepciu:
1. Náplň zdravotnej starostlivosti v odbore
1.1 Náplň a hlavné úlohy starostlivosti v odbore, vymedzenie činnosti
Hlavnou náplňou špecializačného odboru úrazová chirurgia je komplexná zdravotná starostlivosť o pacientov s úrazmi a poskytovanie vysoko špecializovanej odbornej starostlivosti pacientom po úraze so zlyhaním životne dôležitých orgánov. Náplň odboru sa uplatňuje v oblasti prevencie, diagnostiky, liečby, posudkovej, výskumnej, konziliárnej a poradenskej činnosti, ako aj v oblasti ďalšieho vzdelávania.
1.2 Charakteristika starostlivosti v odbore
Úrazová chirurgia je zodpovedná za starostlivosť o poranených, za prípravu zásad prevencie vzniku úrazov v rámci celospoločenských zdravotníckych programov na podklade epidemiologických rozborov úrazovosti. Úrazová chirurgia garantuje vysokú úroveň diagnostiky, liečby, skorej i dlhodobej rehabilitácie a posudkovej činnosti, odbornej výchovy v rámci ambulantnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti. Významne sa podieľa na teoretickej a praktickej odbornej príprave tímov pripravovaných pre prípad výskytu hromadných úrazov a katastrof.
V oblasti diagnostiky zabezpečuje komplexné zhodnotenie celkového klinického stavu pacienta po úraze na základe objektívneho chirurgického vyšetrenia vrátane diagnostických prostriedkov ďalších medicínskych odborov.
V oblasti liečebnej zodpovedá za zostavenie taktického terapeutického algoritmu s optimálnym využitím konzervatívnych a operačných postupov odboru.
V oblasti sekundárnej prevencie uplatňuje také liečebné postupy, ktorých cieľom je zabrániť, alebo minimalizovať štrukturálne a funkčné poúrazové poruchy. Tiež sleduje odbornú úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom.
V oblasti konziliárnej a poradenskej činnosti
a) hodnotí klinické nálezy a výsledky diagnostických metód s odporúčaním optimálnych postupov pre diagnostiku, liečbu a prevenciu pre pacientov odoslaných iným lekárom,
b) vypracúva odborné posudky, ktoré vyplývajú z náplne odboru, zabezpečuje hodnotenie a posudzovanie zdravotného stavu, morfologického a funkčného nálezu na orgánoch a pohybových ústrojoch, somatických, emočných a sociálnych následkov a prognózy úrazov, ²
c) úrazový chirurg vykonáva hodnotenie úrazových a poúrazových stavov ako podklad pre posudkovú činnosť všeobecného a posudkového lekára.
Za ošetrovateľskú starostlivosť v ambulantných a ústavných zdravotníckych zariadeniach zodpovedajú sestry/sestry so špecializáciou v špecializačnom odbore ošetrovateľská starostlivosť v odboroch chirurgie. Na operačných sálach inštrumentujú pri operačných zákrokoch sestry/sestry so špecializáciou v špecializačnom odbore inštrumentovanie v operačnej sále. Za ošetrovateľskú starostlivosť na jednotkách intenzívnej starostlivosti zodpovedajú sestry/sestry so špecializáciou v špecializačnom odbore intenzívna ošetrovateľská starostlivosť o dospelých. Základnú starostlivosť vykonáva iný ošetrujúci personál (sanitár, zdravotnícky asistent).
1.3 Vzťah odboru k ostatným medicínskym odborom – spolupráca
Úrazová chirurgia poskytuje zdravotnú starostlivosť pacientom s najťažšími poraneniami. Takáto starostlivosť si vyžaduje multidisciplinárny prístup a spoluprácu najmä s urgentnou medicínou, ktorá poskytuje neodkladnú prednemocničnú starostlivosť, anestéziológiou a intenzívnou medicínou, všeobecnou chirurgiou, neurochirurgiou a mnohými ďalšími medicínskymi odbormi.
Úrazová chirurgia spolupracuje so všetkými medicínskymi odbormi, najmä s odborníkmi z odborov anestéziológia a intenzívna medicína, všeobecná chirurgia – brušná, hrudná, cievna, neurochirurgia, neurológia, stomatochirurgia, plastická chirurgia, urológia, ortopédia, ortopedická protetika, fyziatria a rehabilitácia, interná medicína, otorinolaryngológia, gynekológia, psychiatria, biochémia, rádiodiagnostika a zobrazovacie metódy, hematológia a transfuziológia, mikrobiológia a imunológia.
1.4 Odborno-metodické vedenie starostlivosti v odbore
Po odbornej a organizačnej stránke je odbor úrazovej chirurgie riadený Odborom zdravotnej starostlivosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „MZ SR“) prostredníctvom hlavného odborníka MZ SR pre úrazovú chirurgiu a jeho poradného zboru, ktorí úzko spolupracujú predovšetkým s hlavným odborníkom MZ SR pre chirurgiu a s hlavným odborníkom MZ SR pre ortopédiu. Poradný zbor hlavného odborníka úzko spolupracuje s krajskými odborníkmi pre úrazovú chirurgiu, štátnymi lekármi a v koncepčných otázkach so Slovenskou spoločnosťou úrazovej chirurgie.
1.5 Povinné hlásenia a spracovanie štatistických dát
Povinné hlásenie, ktoré zahrňuje všetky typy vážnych poranení, sa vykonáva podľa tabuľky riešenia akútnych chirurgických výkonov. Hlásenia spracúva výbor Slovenskej spoločnosti úrazovej chirurgie, ktorý ich ročne odosiela predsedovi. Ďalšie štatistické spracovanie je v rámci ošetrenia akútnych chirurgických výkonov a je uverejňované spoločne s ostatnými chirurgickými odbormi v štatistickej ročenke.
1.6 Dispenzarizácia
Medzi pacientov, ktorí by sa mali dispenzarizovať, patria poúrazové stavy, pri ktorých je riziko vzniku aseptickej nekrózy kostného tkaniva, riziko vytvorenia pseudoartrózy, prípadne riziko chronickej infekcie, ako aj pacienti s náhradami kĺbov v záujme sledovania dlhodobých výsledkov liečby.
2. Rozvoj starostlivosti v odbore
Perspektíva odboru spočíva v zdokonaľovaní prevencie úrazovosti a vytvorení celospoločenského úrazového programu, ktorý bude schopný zvládnuť narastajúcu epidémiu úrazovosti. Program zabezpečí odborné kvalifikované poskytovanie zdravotnej starostlivosti na všetkých úrovniach. Potrebné je dobudovať sieť špecializovaných pracovísk úrazovej chirurgie s príslušným personálnym a materiálno-technickým vybavením. Cieľom programu je dosiahnuť v čo najkratšom čase najkvalitnejšiu starostlivosť o úrazového pacienta.
2.1. Trendy vývoja starostlivosti v odbore v nasledujúcich 5 – 10 rokoch
Vzhľadom na dostupné štatistické údaje, pre zabezpečenie ďalšieho rozvoja odboru úrazovej chirurgie, bude potrebné dobudovať sieť príslušne vybavených špecializovaných pracovísk úrazovej chirurgie s komplexným traumatologickým programom pre spádovú oblasť s počtom asi 1,5 milióna obyvateľov.
Nemocnica s komplexným traumatologickým programom by mala byť v budúcnosti najvyšším typom pracoviska úrazovej chirurgie, ktoré bude poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť pacientom s polytraumou, kraniocerebrálnymi úrazmi, úrazmi hrudníka, brucha, panvy, chrbtice vrátane lézii miechy, končatinových poranení, vrátane úrazov ruky a všetkých rekonštrukčných výkonov. Bude preberať pacientov z pracovísk úrazovej chirurgie nemocníc nižšieho typu.
2.2. Systém kontroly kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti v odbore
Na sledovanie kvality sa vyberajú najfrekventovanejšie úrazy, akým je zlomenina proximálneho konca femoru. Pre zlepšenie systému kontroly kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientovi, sa pripravuje na jednotlivých pracoviskách sledovanie doby hospitalizácie, funkčný výsledok liečby, návrat do normálneho života, komplikácie peroperačné, neskoré, použitie implantátov, transfúzie, morbidita, rozbor nákladov a podobne.
2.3. Hlavné problémy starostlivosti v odbore, riešenie problémov
Najväčším problémom úrazovej chirurgie je trvalo narastajúce množstvo úrazov, predovšetkým pacientov s polytraumou a pacientov s priamym ohrozením života. Enormne náročná starostlivosť o týchto pacientov vyžaduje dokonale organizovanú prvú pomoc a prednemocničnú starostlivosť, vysoko kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov a dokonalé technické vybavenie pracovísk, rozmiestnených rovnomerne po celom území Slovenskej republiky. Uplatňuje sa zásada diferencovanej starostlivosti o pacientov po úrazoch. Pacientom s polytraumatizmom, zlomeninami panvy, chrbtice s léziou miechy a s kraniocerebrálnym poranením sa zdravotná starostlivosť poskytuje vo vysoko špecializovaných zdravotníckych zariadeniach, ktorésú personálne, odborne a materiálne vybavené na najvyššej úrovni.
2.4. Medzinárodná spolupráca
Stála je spolupráca so všetkými pracoviskami úrazovej chirurgie v Českej republike, najmä s Klinikou úrazovej chirurgie v Brne. Súčasne je úzka spolupráca s rakúskymi a nemeckými pracoviskami a vzájomné organizovanie spoločných odborných podujatí v rámci ETS (Európskej traumatologickej spoločnosti). Lekári, ktorí sa zaoberajú úrazovou chirurgiou sa zúčastňujú vzdelávacích akcií v zahraničí a naopak. Sú naplánované medzinárodné výskumné úlohy (napr. poranenia panvy s pracoviskom v Prahe – Vinohrady).
3. Vzdelávanie pracovníkov v odbore
3.1. Špecializačné štúdium
Podmienkou pre zaradenie uchádzača do špecializačného štúdia v špecializačnom odbore úrazová chirurgia je úspešné absolvovanie vysokoškolského štúdia v odbore všeobecné lekárstvo. Špecializačné štúdium v odbore úrazová chirurgia trvá minimálne 5 rokov. Začína sa spoločným chirurgickým kmeňom s celkovou odporúčanou dĺžkou trvania 24 mesiacov. Po absolvovaní spoločného chirurgického kmeňa uchádzač absolvuje 36 mesiacov štúdia na akreditovanom pracovisku úrazovej chirurgie, z toho 2 mesiace na pracovisku hrudníkovej chirurgie. Špecializačné štúdium sa ukončí špecializačnou skúškou. Súčasťou špecializačnej skúšky je obhajoba písomnej práce.
Vzorové špecializačné študijné programy a vzorové certifikačné študijné programy zdravotníckych pracovníkov sú uvedené vo Vestníku Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.¹
Kandidát musí mať dostatočnú základnú teoretickú a praktickú erudíciu v ďalších hraničných odboroch: v ortopédii, plastickej chirurgii, neurochirurgii, urológii, v resuscitácii a v práci rýchlej zdravotnej pomoci.
Špecialista v úrazovej chirurgii musí
- ovládať organizačné, administratívne a hospodárske problémy v zmysle organizačných a prevádzkových poriadkov a ostatné predpisy vo svojom odbore,
- samostatne vykonávať špecializované pracovné činnosti na oddelení nemocnice s poliklinikou,
- vykonávať konziliárnu službu
- zúčastňovať sa na výchove špecialistov svojho odboru,
- poznať problematiku úrazovosti svojho rajónu a kraja,
- vykonávať výskumnú činnosť.
3.2. Certifikačná príprava
Medzi certifikované pracovné činnosti je zaradená spondylochirurgia.² Spondylochirurgia je systém poskytovania komplexnej zdravotnej starostlivosti, ktorý koordinuje diagnostickú, liečebnú a ošetrovateľskú činnosť odborov neurochirurgia, ortopédia, úrazová chirurgia a liečebná rehabilitácia. Spondylochirurgia umožňuje už od prvých hodín po vzniku závažných poškodení chrbtice a nervových štruktúr predchádzať vzniku závažných akútnych a neskorých zdravotných komplikácií zabezpečením diagnostických a liečebných postupov smerujúcich k zabráneniu alebo k zmierneniu ich následkov.
3.3. Sústavné vzdelávanie
V špecializačnom odbore úrazová chirurgia sa v sústavnom vzdelávaní uplatňuje kreditový systém pri absolvovaní školiacich akcií doma i v zahraničí podľa počtu pridelených kreditov za pasívnu účasť, aktívnu účasť, napísanie domácej alebo zahraničnej publikácie, a iné.
4. Nadobudnutie účinnosti
Táto koncepcia nadobúda účinnosť1. mája 2006.
Rudolf Zajac, v.r.
minister
1) Vestník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, osobitné vydanie zo dňa 30. júla 2005, ročník 53.
2) Príloha č. 2, ods. A, písm. f, bod 27 k Nariadeniu vlády SR č. 743/2004 Z.z. o spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností v znení Nariadenia vlády č. 179/2005.